Камін у вашому домі

КамінЯкби серед українців було проведено опитування на тему «Чи хотіли б ви мати в своєму будинку камін?», більшість відповідей напевно прозвучало б ствердно: «Так». Адже камін – це не просто джерело тепла і світла. Це – символ домашнього вогнища.

Встановити камін у своїй квартирі або заміському будинку цілком реально. Технологія його спорудження не так вже складна, головне – передбачити всі нюанси, пов’язані з проектуванням і підготовкою місця для його розміщення, вибрати якісні будівельні матеріали, яких зараз не бракує. Якщо камін планується звести в міській квартирі, для початку потрібно з’ясувати, чи є в будинку димохід.

Після цього – розрахувати, чи витримає підлога вагу каміна (що дорівнює приблизно півтора тоннам). Ну і звичайно, перед установкою каміна в багатоквартирному будинку потрібно отримати дозвіл комісії, адже найчастіше з’ясовується, що конкретна будівля не розрахована на додаткове навантаження, пов’язане з вагою цього каміна – і в цьому випадку, на жаль, доведеться задовольнятися електричним. А найзручніше будувати камін в заміському будинку, де заздалегідь (краще всього – на етапі проектування будівлі) можна передбачити всі необхідні нюанси для його зведення.

Складові частини каміна

Перш ніж говорити про проектування, з’ясуємо, з яких частин складається камін. Традиційно вважається, що головна частина каміна – внутрішня, яка «відповідає» за виконання основної функції – обігрівати приміщення. Зовнішня частина каміна – декоративна, вона може бути оформлена по-різному, адже її завдання полягає в тому, щоб виражати естетичні домагання господарів будинку.

«Нутрощі» каміна складаються з наступних основних частин:

 • Камінний стіл – підстава каміна з вогнетривких матеріалів, яке захищає від загоряння підлогу поруч з каміном;
 • На камінному столі знаходиться передтопковий майданчик;
 • Топливник – поглиблення з цегли, місце, де згоряють дрова;
 • Під топливника – нижня частина топки, яка виконується з жаростійких матеріалів;
 • Димохід (конвектор) – це шлях, по якому дим виходить до труби, а потім – назовні. За формою димар нагадує ковпак (широкий внизу і поступово звужується догори);
 • Піддувало (Піддувальний канал) – отвір для подачі повітря для топки.

Декоративна складова каміна являє собою портал (зовнішня частина, яка обрамляє топку). Верхня грань порталу називається камінної дошкою. На камінній дошці ставляться годинник, фотографії.

Крім цього, є ряд пристосувань для більш зручної та безпечної експлуатації каміна:

 • Колосникові грати знаходиться в основі топки і допомагають розподіляти повітря, яке туди надходить;
 • Зольниковая камера – металевий ящик, який необхідний для очищення каміна від золи;
 • Шибер, або димова засувка, служить для регулювання тяги і може бути різних видів: «баран» (обертається), модератор (у вигляді диска), традиційний (висувний);
 • Дефлектор – насадка на трубу для захисту від вітру;
 • Іскровловлювачами – насадка на трубу, що оберігає дім від пожежі;
 • Хайло, або димозбірник.

Камін – пристрій, що вимагає уважного ставлення до кожної своєї деталі. Від того, наскільки грамотно буде побудований камін, залежить безпека і комфорт мешканців будинку.

Вибираємо місце для розміщення каміна

Спробуйте уявити собі камін в робочому стані. Швидше за все, перше, що прийде вам в голову – це потріскуючі дрова і живе полум’я у відкритій топці, на яке, здається, можна дивитися нескінченно: воно заворожує, утихомирює, розслабляє. В цьому-то й полягає особлива привабливість каміна, яка відрізняє його від звичайної печі.

Однак у практичному сенсі (обігрів приміщення) камін дещо програє печі. Камін обігріває приміщення променистою енергією, яка з’являється на сильно нагрітих поверхнях стінок каміна. Це дозволяє дуже швидко нагріти приміщення, однак в цілому ККД каміна складає близько 15%. Це пов’язано з тим, що камін не розрахований на тривале збереження тепла – він обігріває приміщення лише в момент згоряння палива.

Підвищити ККД каміна можна – для цього виберіть для свого каміна «правильне» місце. Головне, щоб камін був захищений від протягів, тому не встановлюйте його навпроти вікон і дверей. Найкраще будувати камін у внутрішній стіні приміщення.

Сам будинок обов’язково повинен бути грамотно утеплений, щоб зберегти тепло, яке дає камін: для теплоізоляції стін і підлоги існують спеціальні матеріали (наприклад, плити ROCKWOOL з кам’яної вати), а вікна і двері необхідно якісно ущільнити. До речі, кімната, в якій планується розмістити камін, за площею не повинна бути меншою за 20 кв. м – інакше не буде достатнього обсягу повітря для топки. І звичайно, камін повинен бути звернений порталом в центр кімнати, щоб можна було милуватися палаючим полум’ям.

Перед каміном добре звільнити простір, де будуть гратися діти, і поставити крісла для дорослих. І тоді вогонь, таємничо мерехтливий вечорами в топці каміна, послужить, як вважали древні, надійним оберегом сім’ї.

Як правильно розрахувати параметри каміна?

Мрія про красивий і безпечний камін у власному будинку обов’язково втілиться в життя, якщо уважно поставитися до його проектування.

Щоб правильно побудувати камін, потрібно грамотно розрахувати його параметри. На цей етап роботи треба звернути особливу увагу: якщо камін занадто великий, в будинку будуть протяги, а якщо надто малий – приміщення буде обігріватися погано. Головна мета правильного проектування – щоб усі складові частини каміна пропорційно відповідали один одному і розмірами кімнати. Є певні вимоги до проектування частин каміна.

Внутрішня частина каміна

Глибина фундаменту каміна складає 1,5 метра. Виступ предтопочной майданчика повинен бути не менший за  півметра в довжину і 21-30 см – з боків.

Внутрішній перетин піддувала повинен бути не меншим за 200 кв. см.

Димохід

Слід зауважити, що димохід у каміна повинен бути окремий, вищий, ніж пічний, і з товстими стінками, тому що для топки потрібно більше повітря. Товщина стінок димоходу каміна дорівнює половині цегли. Внутрішній перетин димоходу розраховується з урахуванням площі порталу (0,1 – 0,15 від площі порталу). Площа поверхні димоходу розраховується в залежності від обсягу топки.

Труба для каміна значно вища, ніж для печі. Можливо, саме тому камінну, а не пічну трубу вибрав за легендою для своєї «посадки» Санта-Клаус. Висота труби над рівнем даху складає 1 метр, а її внутрішній перетин мінімально становить 140 на 270 мм.

Топливник:

 • Висота топливника повинна відповідати 3/5 або 4/5 від його ширини;
 • Глибина топливника повинна бути рівною 1/3 від його висоти. Якщо топливник занадто глибокий, ККД каміна значно знижується, а якщо, навпаки, дуже дрібний – то в кімнату може потрапляти дим;
 • Важливо, щоб стінки топки були похилими, так як це дозволяє краще віддати енергію;
 • Площа поду топливника повинна бути дорівнює 0,7 від площі порталу в цілому.

Зовнішня частина каміна

Висота порталу розраховується так: вимірюється глибина топки, потім отримані дані збільшуються вдвічі. Площа порталу повинна бути дорівнює 1/50 від площі приміщення, де буде перебувати камін.

Правильно спроектований камін найбільш вдало впишеться в приміщення і буде якісно обігрівати його. Тому підходити до проектування слід за принципом: «Сім разів відміряй» – кілька разів перевірити розрахунки, перш ніж приступати до будівництва.

Будуємо камін

Перед будівлею каміна необхідно попередньо заготовити всі будівельні матеріали. Камін прийнято зводити з матеріалу, з якого зроблено сам будинок. Якщо ж котедж дерев’яний, камін може бути з будь-якого матеріалу. Нововведенням у цій сфері вважаються бетонні каміни, але технологія їх зведення дуже складна. Найпростіше побудувати камін з цегли або з каменя, так як технологія будівництва багато в чому схожа з кладкою звичайної печі.

Отже, давайте розберемося, які матеріали будуть потрібні для зведення каміна. Для будівництва фундаменту каміна потрібен бетон і бутовий камінь. Основний матеріал для кладки каміна – цегла (крім звичайної червоної якісної цегли потрібна вогнетривка цегла для топливника).

Розчин готується з глини й кварцового піску. Вирівнювання стінок каміна перед облицюванням робиться за допомогою гіпсокартонних листів. При покупці гіпсокартону візьміть до уваги, що листи будуть потрібні і для спорудження захисного короба для правильної ізоляції труби (про це мова піде нижче).

Для футеровки (укладання вогнетривких плит в топливнику для кращої віддачі променистої енергії) підійдуть сталеві листи.

Облицювання каміна здійснюється самими різними матеріалами на вибір господаря: кахлями, керамічною або мармуровою плиткою. Можна купити готові набори для каміна, в комплект яких, крім облицювальних матеріалів, входить розчин і всі необхідні для роботи деталі (перемички, анкери).

Щоб ізолювати трубу, не обійтися без плит з кам’яної вати (найкраще для цієї мети підійде продукція компанії ROCKWOOL – плити Fire Batts). Кам’яна вата ROCKWOOL витримує температуру до 1000 ° С.
Не забудьте придбати і корисні «аксесуари» для каміна: колосникові грати, дефлектор, іскровловлювачі, шибер, зольникову камеру, хайло, піддувальні дверки.

При зведенні каміна не економте на будівельних матеріалах. Надійний камін можна побудувати тільки з якісної продукції, і тоді він довго буде зігрівати будинок, дарувати тепло і казкове настрій, особливо взимку.

Зведення каміна проходить у кілька етапів:

Після кладки фундаменту починається будівництво корпусу каміна. У міру готовності топливника виконується укладання вогнетривких плит для відображення променистої енергії (футеровка). Облицьовується камін після вирівнювання його стінок гіпсокартонними листами.

Зауважимо, що перед початком робіт потрібно зробити отвір у підлозі для заливки фундаменту, а в горищному перекритті – для установки труби. До речі сказати, отвір в даху роблять, коли приступають до роботи на покрівлі.

Звичайно ж, камін у вашому будинку має бути надійним. Тому при будівництві та експлуатації каміна врахуйте всі вимоги пожежної безпеки:

Ізолюйте дерев’яні частини будинку поблизу каміна (підлога, стіни) так, щоб вони не нагрівалися. Для цього перед топливником покладіть сталевий лист, а стіни можна ізолювати плитами з кам’яної вати Rockwool Fire Batts, які монтуються за допомогою клею на цементній основі. Стики між плитами проклеюються високотемпературним алюмінієвим скотчем.

Горищне перекриття засипте піском або землею.

Грамотно ізолюйте негорючими матеріалами димар і трубу. На трубу встановіть іскровловлювачі. Для ізоляції частини димоходу, що знаходиться в приміщенні, спорудити над каміном короб (наприклад, з гіпсокартона на металевому каркасі). Зсередини цей короб обшивається плитами з кам’яної вати Rockwool Fire Batts. Фольгована сторона ізоляційних плит повинна бути звернена до труби. У місцях примикання труби до елементів будівлі (дерев’яні стелі, балки і т.д.) необхідно збільшувати шар ізоляції.

Використовуйте для каміна тільки те паливо, на яке він розрахований (вугілля, брикети, дрова).

Камін в заміському будинку створює неповторну чарівну атмосферу затишку. Палаюче полум’я дарує людині не тільки тепло, а й відчуття захищеності. Можливо, тому для багатьох сімей камін – це необхідна деталь, без якої будинок не можна вважати справжньою фортецею.

Щоб побудувати камін, зовсім не обов’язково вивчати спеціальну літературу і робити його своїми руками. Можна звернутися по допомогу до досвідчених майстрів. У будь-якому випадку обов’язком господаря будинку залишається передбачити перед будівлею каміна все необхідне: придбати якісні матеріали, простежити за процесом проектування і, що найважливіше, прийняти протипожежні заходи.

Якісний камін, зведений з урахуванням правил пожежної безпеки, буде довгий час радувати господарів будинку стильною красою свого декору і особливим теплом вогню.

Схожі публікації:


Залишити коментар

 • Натяжна стеля
  Вартість натяжних стель

  ландшафтний дизайн
  Компоненти ландшафтного дизайну

  скління заміського будинку
  Особливості скління заміського будинку