Тандир – на дачі

«Коржик тандирна», – читаєш в супермаркеті і з ностальгією згадуєш рум’яний і смачний вірменський хліб. І, відламуючи шматочок від магазинного, який хіба що зовні схожий на той – справжній, подумуєш: а чи не поставити у себе на дачі тандир?

Напевно, така думка прийшла в голову не одному, коли він дивився, з якою – здається – легкістю випікають у вірменській печі самсу і коржики, смажать м’ясо і навіть заварюють чай. Однак побудувати тандир на дачі самому не так вже й просто.

Тандир за правилами

Для виготовлення тандира майстри використовують спеціальну каолінову глину світло-жовтого кольору. У неї додають шерсть вівці або верблюда, замішують і залишають дозрівати, як тісто. Т.зв. «Живу» глину добувають під Ахангараном, в Узбекистані. Матеріал використовують без обробки.

Через тиждень ліплять тандир: роблять «ковбаски» довжиною 30-40 см і діаметром 5-7 см, розкочують їх в товсту стрічку. Від неї відрізають шматки, згортають їх і викладають один на одного у вигляді циліндра з звуженої горловиною. Піч повинна сохнути в тіні близько місяця. Звичайні розміри тандира: висота – один-півтора метра, діаметр в середній частині – до 1 м, горловини (вона ж – димар і запальне отвір) – 0,5 м.

Конструкцію збирають відразу на фундаменті. Для створення терморубашкі «глечик» обмазують глиною, з лицьового боку кладуть стіну з цегли, засинаючи в утворилися проміжки глину або пісок з утрамбовкой.В донної частини збоку для піддування повітря в робочу камеру залишають отвір або ставлять трубу діаметром 10-12 см. Піддув закривають після прогорання палива. Для поліпшення тяги над горловиною ставлять бляшану трубу у вигляді конуса. При першій топці тандир зсередини обмазують бавовняним маслом (щоб глина не прилипала до коржикам) і обпалюють протягом доби, поступово підвищуючи температуру, щоб глина не тріснула.

Для Бухарської, Самаркандської і Кашкадар’їнській областей Узбекистану характерно вертикальне розміщення тандира, в Ферганській долині і Ташкентської області піч розташовують горизонтально, ставлячи підставу біля стіни. Верхню і бокові сторони робочої камери обкладають цеглою й обмазують глиною, змішаною з пшеничним соломою і сіллю. Також роблять підземний тандир.

Перед кожною випічкою в робочій камері палять сухий хмиз і дрібні дрова. Паливо підкладають, поки камера не загостриться до червона. Вугілля згрібають до середини, стінки камери і коржики збризкують солоною водою, щоб хліб легко відставав від стінок.

Читайте на cайті:


Залишити коментар

 • Натяжна стеля
  Вартість натяжних стель

  Садові меблі
  Садові меблі своїми руками з дерев'яних матеріалів

  цегла
  Яку цеглу вибрати для будівництва будинку?