Вибір ділянки під забудову. Критерії

Пора вибирати місце для нового будинку. Зручність життя в будинку залежить не тільки від самого будинку, але і від його розташування, від того місця на землі, де він буде поставлений.

От і поговоримо, якими критеріями треба користуватися при виборі місця для подвір’я, що врахувати в першу чергу. Краще б, звичайно, все зібрати воєдино, але така можливість може надатися не так часто, як хотілося б.

Земля

Зрозуміло, не варто вибирати болотисту місцевість. Будинок поставити можна і на такий, але пов’язано це буде з додатковими витратами, і чималими. Без забивання паль тут не обійтися.

Глина. За родом роботи я буваю в різних місцевостях, так само і там, де грунт глинистий, з великим її вмістом. Жахливе видовище. Найменший річний дощик перетворює під’їзди, доріжки до будинку та й всю вулицю в непролазне болото. Виходячи, наприклад, в магазин, збираєшся, як на рибалку. Тобто, чоботи, плащ …

Все ж кращий варіант – пісковик. Але він теж може бути різний. Є чистий пісок, тобто з домішкою глини, з домішкою гравію, а то і того, й іншого. Зміст глини в піску теж не подарунок, знаєте. Наслідки майже ті ж, як і у випадку з суцільною глиною. Тому краще нехай глиниста місцевість буде десь подалі.

Чистий пісок, хоч і бажаний, але теж не без недоліків. Пил. Якщо місцевість навколо не має рослинності, то пил – справжня біда. Однак же, в селах пилу практично не буває, хоч і місцевість піщана. Просто в селі будь-яка вулиця майже суцільно, за винятком проїжджої частини, покрита травою, а проїжджа частина, як правило, добре “витолочена”.

Домішки гравію в піску майже не заважають, грунт від них міцніший, фундамент буде стояти надійно. Є один недолік: город з гравієм – не город. Доведеться облагороджувати, завозити родючу землю і покривати город шаром не менше 30 см. Зате домішка гравію – вірна ознака води на ділянці. Це не означає, що в інших місцях води немає, але якщо присутній гравій – будь впевнений, до води добратися можна.

Вода

Найголовніше, мабуть, питання. Для нас, принаймні. Можна, звичайно, підвести воду із загальної системи водопостачання, але з нею вже намикались, та й вода там, м’яко сказати, на воду не схожа.

Добре б і знати, що за якість у води на обраної місцевості, наскільки вона жорстка. Зараз зима, колодязі-свердловини споруджувати не будеш для перевірки, але поговорити з навколишнім населенням ніколи не зайве. Люди, які живуть поруч, можуть дати саму вичерпну інформацію, а якщо у них і колодязь є, тоді і взагалі прекрасно, можна навіть на смак спробувати.

Якщо вода в грунті є, то обов’язково поцікавитися також, як змінюється її рівень протягом року. Для наших цілей не можна допустити, щоб рівень грунтових вод досягав позначки вище 1 метра від рівня землі, але і занадто низький рівень – теж погано. Я не знаю, чому, але на місцевості, де стоїть мій будинок, до кінця лютого рівень води найнижчий, до 4 метрів від рівня землі. Потім, до кінця березня, початок квітня різко піднімається до 1 метра від рівня землі, потім знижується і протягом решти часу тримається в 2,5 – 3 метрах.

В принципі, якщо є поруч йде водопровідна мережа, можна і до неї підключитися, але лише як до додаткової, другорядної, на всякий випадок. І обов’язково поставити лічильник. Принаймні, в разі якоїсь серйозної поломки у власній системі водопостачання можна буде перейти. Будемо сподіватися, що одночасно ці поломки не виникнуть.

Орієнтація

Це не така дріб’язкова справа. Мова йде про орієнтацію ділянки та розташуванні будинку на ньому. Якщо ділянка закрита з південної або східної сторони триповерховим особняком нового українця, то добра від такої ділянки чекати нічого. Про сусідів ми потім поговоримо, це теж важливо, але зараз – про город. Які врожаї можна зібрати на ділянці, яка весь час у тіні? Яку зелень розвести, навіть в декоративних цілях?

З цієї ж причини і будинок на ділянці повинен бути поставлений так, щоб не затінювати город, а навпаки, захищати його від північних вітрів. Город повинен бути відкритий сонцю з самого раннього ранку до максимально пізнього вечора. Якщо не вдається залишити світло для насаджень ввечері, то вже вранці він повинен бути неодмінно. Схід і південь повинні бути вільними і відкритими.

Рельєф

Ми не екстремали, і будувати будинок на схилі скелястої гори бажання не було і немає. Ділянка повинна бути рівнимою і горизонтальною. Дощова вода, потрапляючи на таку ділянку, не злітає вниз по канавах, а залишається і вбирається в грунт, даючи цілющу вологу рослинам. Крім того, і займатися обробкою цієї ділянки, зрозуміло, зручніше. Особливо, якщо застосовувати техніку.

Якщо ж все таки схил, то дуже невеликий і обов’язково відкритий сонцю, а не навпаки, від сонця. Необхідність цього, думаю, зрозуміла: забезпечення комфорт рослинам.

Не варто ставити будинок на березі річки, а якщо це річка широка – то взагалі подалі від неї. Крім катаклізмів, які трапляються то там, то тут, є і ще чинники. На березі, звичайно, красиво, але не треба забувати, які пронизливі вітри дмуть взимку по заплаві річки. Ми ще будемо говорити і про інші питання збереження тепла в будинку, і один з них – саме цей.

Низина – теж не кращий варіант. Якщо вже низина, то неодмінно передбачити можливість затоплення, заметів грунту дощовими потоками. У нас є ціла вулиця така старих будинків, на сьогодні вже кинутих. Колись вони гордо височіли, а зараз рівень їх вікон нижче дороги. І це за якихось 30-40 років.

Ліс. Абсолютно ясно, що треба рухатися ближче до нього. Але не настільки близько, щоб він затінював ділянку і наповнював вечорами весь будинок комарами і мошкою. Оптимальний варіант – 200-300 метрів від нього. Свіжого повітря, напоєного травами і хвоєю, навіть тут достатньо з надлишком.

Дороги, під’їзди

Можна поставити будинок взагалі далеко від цивілізації, але тоді готуйся купувати вертоліт або, на худий кінець, мотонарти. Обдивіться навколо, оцініть, чи є гарантія під’їхати до будинку в будь-який час року. Чи чистяться дороги. Тому що, якщо протягом усієї зими повз будинок пройде лише один бульдозер, доведеться будувати свій гараж в іншому місці.

До під’їздів належать і інші фактори. Якщо, наприклад, будинок на горі, то чи завжди буде можливість під’їхати до нього восени і навесні, в ожеледицю. У моєму випадку, наприклад, я змушений був саме з цієї причини змінити машину на більш всюдихідну.

Сусіди

Тут нічого однозначного, напевно, немає. Кожен уживається або не уживається з людьми по-своєму. Просто хочу нагадати про це. Раз вже ти вибрав ділянку, не поспішай оформляти документи. Познайомся з сусідами, поговори, зверни увагу на їхній спосіб життя. Зайди в будинок, оціни обстановку.

Тобі жити поруч з ними, і, дай бог, дуже довго. Може трапитися так, що будеш жити в своєму домі, як на пороховій бочці. Чому? Та тому, наприклад, що сусід твій п’яниця, того й гляди, пожежа в своєму будинку влаштує. Тобі треба таке поруч з твоїм домом? Або, що нітрохи не краще, сусід-скандаліст.

Взагалі, озирніться, поговоріть, оцініть. Прикиньте свої майбутні відносини з ними. А привід для того, щоб зайти, завжди знайти можна. Воду на смак перевірте…

Читайте на cайті:


Залишити коментар

 • Натяжна стеля
  Вартість натяжних стель

  плитка
  Як правильно вибрати тротуарну плитку - рекомендації експертів

  ландшафтний дизайн
  Компоненти ландшафтного дизайну