Як вибрати протруйників насіння?

насінняПротруювання насіннєвого матеріалу – один з основних методів, здатних захистити насіння, проростки і сходи від сажкових захворювань, кореневих гнилей та пліснявіння насіння, а також від борошнистої роси, іржі, гельмінтоспоріозної, септоріозної та інших плямистостей листя до фази кущення – трубкування.

Від передпосівної обробки насіння можна відмовлятися навіть у тому випадку, якщо немає загрози сажкових захворювань. Незахищені посіви зернових культур можуть значною мірою обростати кореневими гнилями і листостебловими інфекціями, в результаті чого рослини досить швидко залишаться не тільки без першого – другого ярусу листя, але і без прапорцевого листа, і втрати врожаю можуть бути дуже великі.

При виборі протруйника, визначенні норми його витрати, термінів і способів обробки посівного матеріалу потрібно враховувати наступне: результати фітоекспертізи насіннєвого матеріал і грунту (видовий склад збудників захворювань; ступінь зараженості ними насіння); культуру і репродукцію насіння; фітосанітарну обстановку попереднього сезону; спектр і рівень фунгіцидної дії препарату та його препаративну форму.

Препарати на основі однієї діючої речовини мають більш вузький спектр фунгіцидної активності, тому краще використовувати багатокомпонентні протруйники насіння, що дозволяє підвищити ефективність захисту зернових культур від насіннєвої, грунтової інфекції та листостеблових патогенів, і запобігти формуванню резистентності у збудників хвороб.

На сьогоднішній день одним з найефективніших протруйників є двокомпонентний фунгіцид Віал ТТ на основі тебуконазолу і тіабендазолу. Він знищує сажкові захворювання на рівні 95 – 100%, успішно пригнічує кореневі гнилі (50 – 80%) і пліснявіння насіння (80 – 100%) за рахунок компонента тіабендазол. Препаративна форма препарату – водно-суспензійний концентрат – дозволяє забезпечувати високі рівні повноти протруювання насіннєвого матеріалу, рівномірності розподілу діючої речовини на зернинах.

Однак при використанні протруйників агрономи повинні дотримуватися принцип чергування препаратів з різними механізмами дії. В останні роки широкого поширення одержали тріазолмісні фунгіциди, але не варто забувати про протруйників на основі карбоксину і тіраму: вітарос, фенораме супер, вітавакс 200 ФФ. Ці фунгіциди особливо ефективні проти бактеріозів хлібних злаків. Крім того компоненти, які входять до них не володіють ретардантними властивостями і не знижують посівні властивості, які мають семена в http://www.ua.all.biz/semena-bgg1064835 незалежно від того, чи заглиблені вони при сівбі, чи спостерігається недостатня кількість ґрунтової вологи.

Насіння зернових культур перед обробкою протруйниками повинні бути ретельно підготовлені – відкалібровані, очищені від насіння бур’янів, зерновий дрібниці, колоскових лусочок остей, пилу. Ці фракції за рахунок високої поглинаючої спроможності пов’язують значно більше протруйника, ніж решта посівного матеріалу, в результаті відбувається недопротруєння насіннєвого матеріалу, процент непротруєних зернинок може коливатися від 20 до 40. Як наслідок – знижується ефективність фунгіцидів. Більш того, занижені норми витрати препарату сприяють формуванню резистентності у збудників хвороб. Не слід допускати наявність бур’янів домішок більше 0,5 – 1,0% за вагою. Такий рівень чистоти забезпечує високу якість протруювання – понад 90%.

Найбільшого ефекту від протруювання та отримання високого врожаю якісного зерна можна досягти тільки в тому випадку, якщо виконувати всі основні правила обробки насіннєвого матеріалу.

Читайте на cайті:


Залишити коментар

 • random image
  Озеленення присадибної ділянки

  вертикальне озеленення
  Вигоди вертикального озеленення своєї ділянки

  Шафи купе
  Шафи купе в вашому будинку